Μετά από πρόσκληση του ελληνικού σχολείου της ομογένειας του Βουκουρεστίου “Αθηνά”, η Β΄Λυκείου ταξίδεψε στο Βουκουρέστι από 11/3 έως 16/3. Οι μαθητές και μαθήτριες ξεναγήθηκαν στα σημαντικότερα μουσεία της πόλης του Βουκουρεστίου καθώς, επίσης, στο Κάστρο Peles και στο Κάστρο του Bran (γνωστό και ως Κάστρο του Δράκουλα). Επισκέφτηκαν, επίσης, το μεσαιωνικό χωριό Brasov.

Βουκουρέστι, 2019

Αξιοσημείωτη εμπειρία για τους μαθητές μας ήταν η συνάντησή τους με τα συνομήλικα Ελληνόπουλα του Λυκείου της Ομογένειας. Οι μαθητές του Λυκείου μας παρουσίασαν σε ένα αξιόλογο project που ετοίμασαν δραστηριότητες του σχολείου, καθώς και τις ομορφιές του Πόρου. Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία όλη η εκδρομή που θα μείνει σε όλους αξέχαστη!