Με μεγάλη λαμπρότητα τιμήθηκε η εθνική μας επέτειος στο Γενικό Λύκειο Πόρου. Την Τετάρτη 27/10/2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Λυκείου μας συγκεντρώθηκαν ανά τάξη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και η εκδήλωση ξεκίνησε με την απόδοση τιμής στην ελληνική σημαία και συνεχίστηκε με την τελετή παράδοσης της σχολικής σημαίας από τη σημαιοφόρο του προηγούμενου σχολικού έτους στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες της τρέχουσας σχολικής χρονιάς. Ακολούθησε η απονομή των Βραβείων και Αριστείων στους αριστεύσαντες της περσινής σχολικής χρονιάς και με περηφάνια όλα τα παιδιά χειροκρότησαν τους συμμαθητές τους για την επιτυχία τους. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν τη γιορτή που είχε ετοιμάσει η Φιλόλογος, κ. Μαρία Τσατήρη. Ο λόγος, οι εικόνες και οι ήχοι συνόδεψαν τα ντοκουμέντα και τις μαρτυρίες των πρωταγωνιστών της ιστορικής περιόδου του 1940, θύμισαν τα γεγονότα στα παιδιά, προκάλεσαν συγκίνηση και μετέφεραν προβληματισμούς σχετικά με τη βία, το έγκλημα και τον φασισμό. Η συμμετοχή των μαθητών μας στη γιορτή ήταν συγκινητική, καθώς με μεγάλη προθυμία ανέλαβαν την απαγγελία ποιημάτων και την αφήγηση αποσπασμάτων από λογοτεχνικά έργα. Επιπλέον, επιμελήθηκαν τον στολισμό της αίθουσας εκδηλώσεων, με τη βοήθεια των υπεύθυνων καθηγητών.

Μαρία Τσατήρη – Φιλόλογος