Στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής ανεξαρτησίας του 1821, πραγματοποιήθηκε θεατρική παράσταση στο σχολείο μας, με την συμμέτοχή των παιδιών της Β’ λυκείου και την καθοδήγησή της καθηγήτριας τους, κυρίας Δημοπούλου. Στην επιτυχία του εγχειρήματος συνέβαλλε η αμέριστη συμπαράσταση του διευθυντή μας, κυρίου Κούνιου, ο οποίος επιμελήθηκε τα σκηνικά και τις παραδοσιακές ενδυμασίες. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αφιέρωσαν αρκετά Σαββατοκύριακα στην προετοιμασία της παράστασης και με την ερμηνεία τους συγκίνησαν τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους! Τα συγχαρητήρια μας!

Ένα θεατρικό έργο του εκπαιδευτικού Τατάκη Βασίλειου

Διάρκεια : 40 λεπτά

Υπόθεση : Η Καπετάνισσα, γυναίκα ενός αγωνιστή στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης,  έρχεται να αμφισβητήσει τα στερεότυπα της εποχής και να αποδείξει πως η συνεισφορά των γυναικών  κατά τη διάρκεια του αγώνα της ανεξαρτησίας ήταν πολύτιμη!

Διανομή

Καπετάνισσα  : Ελένη Κωστελλένου

Καπτά Τζανής : Στέλλα Δόσκαρη

Γιαννιός και Ασημάκης : Χρήστος Λιώσης