Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 3/11/2021 στο σχολείο μας άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού. Οι μαθητές είχαν ενημερωθεί από τους εκπαιδευτικούς για όσα πρέπει να ξέρουν για την ασφαλή εκκένωση του κτηρίου (διατήρηση ψυχραιμίας, κατάλληλη έξοδο, χώρος συγκέντρωσης, διαδικασία εκκένωσης σχολικής μονάδας κ.ά).

Με συνθηματικό το τριπλό χτύπημα του κουδουνιού οι ανυποψίαστοι πρωταγωνιστές της άσκησης ακολουθώντας τις οδηγίες κατάφεραν να βρεθούν εγκαίρως και με ασφάλεια στο σημείο συγκέντρωσης.

Όμως, επειδή ο σεισμός συνήθως δεν προειδοποιεί, στο άμεσο μέλλον θα πραγματοποιήσουμε και άλλες ασκήσεις ετοιμότητας, με σκοπό να αφομοιώσουμε καλύτερα το σχέδιο εκκένωσης της σχολικής μονάδας.