Με μεγάλη επιτυχία παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του Λυκείου Πόρου τη διαδικτυακή ενημέρωση για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Στην ενημέρωση αναλύθηκαν οι κίνδυνοι που ελλοχεύει η χρήση του Διαδικτύου, οι επικίνδυνες εφαρμογές και οι διαδικτυακές αγορές, οι παγίδες των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης καθώς και ο εξαναγκασμός και ο εκβιασμός που πραγματοποιείται μέσω αυτών (Cyberbulling και Sexting).

Οι μαθητές με αμέριστο ενδιαφέρον άκουσαν τις συμβουλές των ειδικών και τις εμπειρίες καταξιωμένων στο χώρο τους ατόμων, και στη συνέχεια έκαναν τις δικές τους ερωτήσεις και απορίες οι οποίες και απαντήθηκαν από τους υπεύθυνους της Δίωξης.